Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Koczała

KARTA DUŻEJ RODZINY

Założeniem Ustawy z dnia 5 grudnia 2014r., jak i dotychczasowego rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, jest podjęcie działań na rzecz rodzin wielodzietnych, zarówno przez właściwych ministrów, jak i przez inne podmioty, w tym niepubliczne, które mogą zapewnić rodzinom wielodzietnym szczególne uprawnienia w ramach prowadzonej działalności.

 

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

 

 

 

Przez rodzinę wielodzietną od dnia 1.01.2019r. rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.

 

 

Do posiadania Karty są uprawnieni członkowie rodziny wielodzietnej, tj. :

1)    rodzic (rodzice) - przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;

2)    małżonek rodzica;

3)    dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 poz.821 z póżń.zm).

 

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom oraz ich małżonkom, którzy mają lub kiedykolwiek w przeszłości mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci – bez względu na ich obecny wiek.
 

 

Prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie mu Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia poniższe wymagania :

1) jest w wieku do ukończenia 18. roku życia;

2) w wieku do ukończenia 25. roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w:

a ) szkole - do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,

b) szkole wyższej - do dnia 30 września roku

- w którym jest planowane ukończenie nauki 

3)  bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

 

Karta jest środkiem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej, poświadczającym prawo członka rodziny wielodzietnej do uprawnień ustalonych w trybie określonym w niniejszej ustawie lub przyznanych na podstawie przepisów odrębnych:

  1. wydawanym w formie dokumentu z tworzywa sztucznego, zwanym dalej "kartą tradycyjną"

   


   2. lub realizowanym przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej mObywatel, zwanym dalej "kartą elektroniczną

 

 

 

 

Karty wydawane są bezpłatnie każdemu członkowi rodziny.

W przypadku zgubienia lub zniszczenia Karty duplikat karty wydawany jest za opłatą 10,00zł.

Ponadto wydanie Karty podlega opłacie w wysokości 10,00zł, w przypadku gdy członkowi rodziny wielodzietnej, na jego wniosek, została już dostępniona już została karta elektroniczna i następnie członek rodziny wielodzietnej wnioskuje o wydanie karty tradycyjnej.

 

Termin rozpatrzenia kompletnego wniosku wynosi 30 dni.

Karty produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A.

Termin produkcji i dostarczenia kart do Gminy wynosi 60 dni.

Wniosek w imieniu rodziny może złożyć każdy jej pełnoletni członek.

 

 

 

 

Przy składaniu wniosku należy okazać w szczególności następujące dokumenty :
 

1)  w przypadku rodzica -  oświadczenie, że rodzic miał lub ma na utryzmaniu łącznie co najmniej troje dzieci oraz nie był pozbawiony wladzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej - w stosunku do co najmniej trojga dzieci;

 

2)  w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia -  oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

 

3)   w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
 

4)  w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - oświadczenie  o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

 

W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie Karty, poza dokumentami, o których mowa powyżej, przedstawia się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:

1)   w przypadku rodzica - dokument potwierdzający tożsamość;

 

2)   w przypadku małżonka rodzica - dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;

 

3)   w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia - akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;

 

4)   w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość;

 

5)   w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość.

 

 

Składając wniosek należy wskazać, czy dotyczy on karty tradycyjnej lub karty elektronicznej. 

W przypadku gdy członek rodziny wielodzietnej ubiega się o przyznanie karty elektronicznej-  jest obowiązany podać adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego każdego członka rodziny wielodzietnej, który z usługi będzie korzystać.

 

Karta wydawana jest na okres :

1)      rodzicowi oraz małżonkowi rodzica - na czas nieokreślony;

 

2)      dziecku w wieku do ukończenia 18. roku życia - do ukończenia 18. roku życia;

 

3)      dziecku powyżej 18. roku życia - odpowiednio do dnia 30 września następujacego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, lub w przypadku szkoły wyższej, do 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, zgodnie z oświadczeniem- nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia;

 

4)      dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia - na okres ważności orzeczenia;

 

5)      dziecku umieszczonemu w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;

 

6)      osobie przebywającej w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - odpowiednio do dnia 30 września po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, lub w przypadku szkoły wyższej, do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, zgodnie z zaświadczeniem szkolnym lub oświadczeniem- nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia

 


W przypadku wystąpienia zmian:

  1. mających wpływ na prawo do posiadania Karty lub
  2. danych zawartych w Karcieb

- członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym wójta, który przyznał Kartę.

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania skutkującej zmianą gminy członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym wójta, który przyznał Kartę, chyba że członek rodziny wielodzietnej złożył wniosek o przyznanie nowej Karty w związku ze zmianą miejsca zamieszkania.

 

 

 

 KARTA ELEKTRONICZNA  mKDR - w aplikacji mObywatel

 

Z dniem 9 czerwca br. wszystkie aktywne Karty uzyskały dodatkową formę elektroniczną.

Zatem nie  ma już potrzeby składania wniosków o domówienie elektronicznej formy Karty. 

Każdy posiadacz aktywnej Karty (niezależnie od jej formy) teraz może wyświetlić ją w aplikacji mObywatel.

Osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel (np. cudzoziemcy) będą musiały pozostać przy kartach tradycyjnych.

 

Rodzice i małżonkowie rodziców mogą również wyświetlać Karty pozostałych członków rodziny - tak jak było to w aplikacji mKDR, lecz bez składania dyspozycji w tym zakresie.

Dotychczasowa aplikacja mKDR zostanie zamknięta z końcem czerwca 2021r.

 

Posiadacze KDR, chcący korzystać z elektronicznej formy tej Karty muszą pobrać i zainstalować na swoje urządzenia mobilne aplikację mObywatel.

 

 

Czym jest mObywatel?

To cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji:

  • bezpiecznie pobierasz i okazujesz swoje dane,
  • realizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL,
  • przechowujesz potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19,
  • potwierdzasz nabyte uprawnienia kierowcy,
  • sprawdzasz swoje punkty karne,
  • okazujesz i sprawdzasz dane swojego samochodu,
  • korzystasz z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.
  •  

Jak aktywować (dodać) dokument mObywatel dowiesz się tutaj

Jeśli masz problem z aplikacją, chcesz o coś zapytać- wejdź tutaj

 

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało materiał informacyjny dotyczący Karty Dużej Rodziny na swojej stronie internetowej.

 

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w GOPS w Koczale, ul. Zielona 2, pok. nr 1. 

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny