Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Koczała

Aktualności

W dniu 17.05.2019 r. została opublikowana ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019r. poz.924). Wskazana ustawa wprowadza kluczowe zmiany do w/w ustawy min. zniesienie kryterium dochodowego. Oznacza to, że świadczenie wychowawcze od 01.07.2019r. będzie przysługiwało od pierwszego dziecka bez względu na dochody.

 

Źródło:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/924/1

 

 

Nowy okres świadczeniowy 2018/2019 w GOPS Koczale

Składanie wniosków o zasiłek rodzinny, 500+, 300+ oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego

 

  

 

Od 1 sierpnia 2018r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koczale przy ul. Zielonej 2, rozpoczyna przyjmowanie  wniosków  o  zasiłek  rodzinny,  świadczenie  wychowawcze  /500+/ , świadczenie z Programu „Dobry Start” oraz  świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

 

Jeżeli zdecydujecie się Państwo złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, świadczenie wychowawcze /500+/  oraz świadczenie alimentacyjne w sierpniu br., to wydamy decyzję  i wypłacimy środki finansowe do 31 października br., a w przypadku zasiłku rodzinnego do 30 listopada br. Natomiast w przypadku świadczenia z Programu „Dobry Start” wydamy Państwu informację o przyznaniu świadczenia i wypłacimy środki finansowe do 30 września br.

 

Aby zapewnić ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o świadczenie wychowawcze /500+/ oraz świadczenie alimentacyjne należy złożyć do 31 października br., a w przypadku zasiłku rodzinnego do 30 listopada br.

 

Składane wnioski powinny być wypełnione i kompletne – z załącznikami. Prosimy o zwrócenie uwagi czy podany numer rachunku bankowego, na który mają wpłynąć świadczenia jest poprawny. Jednocześnie prosimy o wpisywanie aktualnego numeru telefonu, gdyż ułatwi nam to kontakt w sprawie odbioru decyzji administracyjnych.

 

Zachęcamy do korzystania z elektronicznej formy składania wniosków, która umożliwia wysłanie go z dowolnego miejsca. Elektroniczne składanie wniosków za pomocą przyjaznych użytkownikowi narzędzi udostępnionych na ministerialnym portalu „Empatia”, a także poprzez systemy bankowe, PUE ZUS i Profil Zaufany, daje Państwu komfort ubiegania się o świadczenia, a przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić Państwa czas.

 

Przypominamy, że na aktualnie trwający okres zasiłkowy 2017/2018, świadczenie wychowawcze /500+/ oraz świadczenie alimentacyjne macie Państwo przyznane do 30 września br., a zasiłek rodzinny do 31 października br.

 

 

UWAGA!  NA CO MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ UBIEGAJĄC SIĘ O PRZYZNANIE ŚWIADCZEŃ

 

Najistotniejsze zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów – wprowadzone zostały ustawą z dnia 7 lipca 2017r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin

  1. Konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania   się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko

Ważne: Zgodnie z dodanym art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko (pojęcie to zdefiniowane jest w art. 2 pkt 13 ww. ustawy) nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:

1) drugie z rodziców dziecka nie żyje;

2) ojciec dziecka jest nieznany;

3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;

4) sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiąza drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;

5) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

  1. Regulacje dotyczące stosowania przepisów o  utracie i uzyskaniu dochodu

Ważne: Od 1 sierpnia 2017 r. obowiązują przepisy dotyczące ustalania dochodu rodziny, które mają zastosowanie do przyznawania świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych, tj. zasiłku rodzinnego i specjalnego zasiłku (opisane regulacje w tym zakresie, nie mają zastosowania do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka).

 Nowe regulacje wyłączają stosowanie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu w sytuacji, gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą.

  1. Ustalanie dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Ważne: Od 1 sierpnia 2017 r. obowiązuje nowa definicja dochodu zawarta w art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której odsyła definicja dochodu zawarta w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i ustawy     o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - zgodnie z jej brzmieniem, dochodem jest m.in. dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – dochód z tego tytułu nie jest już w ustalany w oparciu  o oświadczenie członka rodziny, lecz w oparciu o odpowiednie dane z zaświadczenia z urzędu skarbowego dołączanego do wniosku przez osobę ubiegającą się, które to dane będą podstawą do ustalenia dochodu z tego tytułu zgodnie z odpowiednim dochodem wskazanym w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

  1. Składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę

Ważne: Tak jak w poprzednim okresie zasiłkowym odpowiednie oświadczenia dotyczące dochodów nieopodatkowanych oraz wielkości gospodarstwa rolnego za poszczególnych członków swojej rodziny, składa, czyli wypełnia i podpisuje, osoba wnioskująca o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

  1. Wzory wniosków

Ważne: Od 1 sierpnia 2017r.  wzory wniosków o świadczenie wychowawcze, świadczenie rodzinne i świadczenie z funduszu alimentacyjnego oraz załączników do ww. wniosków, nie są już określone w formie powszechnie obowiązujących wzorów zawartych w rozporządzeniach wykonawczych do odpowiednio ustaw: o pomocy państwa  w wychowaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych i o pomocy osobom uprawnionych do alimentów.

 

Wszystkich informacji dotyczących nowego okresu świadczeniowego udzielamy pod numerem tel.  59 857 44 30

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny